Ana Sayfa Gündem 30 Ocak 2023 130 Görüntüleme

50 Yıllık Sorun Çözüldü Birinci Hak Sahipleri Meskenlerine Kavuştu

EKREM İMAMOĞLU: AKILLARI HALA İSTANBUL SEÇİMLERİNDE, ÜLKE VE DÜNYA SİYASETİNDE RASTLAMADIĞIMIZ NUMUNELER BUNLAR

İBB Lideri Ekrem İmamoğlu, 50 yıllık mülkiyet meselesini çözerek, 25 Mayıs 2021 tarihinde temelini attıkları Eyüpsultan Yeşilpınar Evleri’nin 1. etap hak sahiplerine anahtarlarını teslim etti. Anahtar teslim merasiminde konuşan İmamoğlu, iktidar kanadının aklının hala kaybettikleri İBB seçiminde olduğuna vurgu yaptı.

“Milletin kararını beğenmiyorsan, sorunu vatandaşta değil, diğer yerlerde arayacaksın; 2 kez 2, 4” diyen İmamoğlu, “Milletin kararına alerjisi olanlar, seçimi iptal ettirip, ‘İstanbul’un kaybettiğimde hüngür hüngür ağladım’ diyenler; tuhaf beşerler bunlar. Açıkçası ben de anlamakta zahmet çekiyorum.

Dünya siyasetinde, hatta ülke siyasetinde hiç rastlamadığımız numuneler bunlar. Lakin 16 milyon insanın iradesini yok saymalarına, asla müsaade vermeyeceğiz. Milletimizle birlikte, dağ üzere karşılarında duracağız” dedi. Etraf Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın Beşiktaş Yıldız Parkı’nda bulunan Orhaniye Kışlası’nın imara açmasına reaksiyon gösteren İmamoğlu, “Kışlayı yaptıran, İkinci Abdülhamid Han’dır. Bugünün iktidarı, bilhassa Abdülhamit Han’ı yalnızca kendilerine ilişkin zannederler ve bu türlü davranırlar, ona çok hassas olduklarını söz ederler. Lakin hassasiyet nereye kadar bunların defterinde biliyor musunuz? Rant kapısına kadar.

Rantı gördüler mi, bütün hassasiyetler gidiyor” çıkışında bulundu. “Güçlü Türkiye’mizin hoş insanlarını, bazen umutsuz görüyorum ya da umutsuz cümleler ettiklerini duyuyorum, yaşıyorum” diyen İmamoğlu, “Umudunuzu asla yitirmeyin.

Zorlukları daima birlikte aşacağız. Tevfik Fikret’in hoş bir kelamı var: ‘Zafer, biraz da hasar ister’ der. Evet, hasarımız var, ancak hasarı büyütmeden, bu bir avuç insanı göndereceğiz. Sizlere kelam veriyorum: Bir ‘Ekrem İmamoğlu sözü’ olarak da söyleyeyim. Burada sizlere tapularını teslim eden bir kardeşiniz, hemşeriniz, belediye lideriniz olarak diyorum ki; milletçe, daima birlikte bu ülkenin, o hoş dönüşüm başaracağız” tabirlerini kullandı. 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştiraki KİPTAŞ, yeni idare devrinde temelini attığı birinci kentsel dönüşüm projesi Eyüpsultan Yeşilpınar Evleri’nin daire teslimlerine etaplar halinde başladı. 50 yıllık mülkiyet sorunu çözülerek, 25 Mayıs 2021 tarihinde temeli atılan Eyüpsultan Yeşilpınar Konutları, 664 konut ve 14 dükkan olmak üzere, toplam 678 bağımsız üniteden oluşuyor. Projede hak sahiplerinin yüklü olduğu ve 155 dairenin bulunduğu 1. Etap’taki teslimler için, “300 Günde 300 Proje” maratonu kapsamında, İBB Lideri Ekrem İmamoğlu’nun iştirakiyle merasim düzenlendi. 

VATANDAŞLARIN REGAİP KANDİLİ’Nİ KUTLADI

Konuşmasının başında vatandaşların Regaip Kandili’ni kutlayan İmamoğlu, “Böyle hoş bir günde dua almak iyidir” dedi. İstanbul’un en kıymetli hususlarından birisinin kentsel dönüşüm olduğunu hatırlatan İmamoğlu, “Bu süreçte, bu türlü bir yapıtı kazandırmanın keyfini yaşıyoruz. Misyona geldiğimiz birinci günden beri, ‘Nasıl yapılmalı, nasıl olmalı’ diye ihtimamlı bir arayış içerisindeydik. Kentsel dönüşüm için -özellikle arkadaşlarıma söyledim- ‘Mahalle ortalarına gireceğiz sokak sokak, insanlarımızı o sakat meskenlerden kurtaracağız’ demiştim. Bugün o maksada beraberce yürüyoruz. Eyüpsultan Yeşilpınar Konutları de bu sürecin örnek çalışmalarından bir adedidir. Kentsel dönüşüm örneğidir, lakin yalnızca bir kentsel dönüşüm örneği değildir. Birebir vakitte aslında sürece bakış, beşere bakış, iş yapma biçimi, şeffaflık, faziletli davranış, ahlaklı davranış açısından bir zihniyet dönüşümünün de örneğidir” diye konuştu. 

“TÜM ENGELLEMELERE KARŞIN, 18 AY İÇERİSİNDE MESELELER ÇÖZÜLDÜ”

İBB ve KİPTAŞ idareleri olarak bu anlayışla çalıştıklarına vurgu yapan İmamoğlu, “Bu iş, onlardan çok özel bir tanesi. Burada tam 664 konut, 14 iş yeri var. Bugün de bilhassa hak sahiplerinin yüklü olduğu 155 dairelik birinci etabını teslim etmenin gururunu yaşıyorum” tabirlerini kullandı. Bölgede yaşanan hukuksal ve siyasi süreçleri özetleyen İmamoğlu, “Çok kısa müddette, bilhassa 192 bağımsız ünite ve 159 hak sahibiyle uzlaşma sağlandığını yakından takip etmiştim, biliyorum. 18 ay içerisinde, tüm engellemelere karşın, problemler çözüldü ve Eyüpsultan Yeşilpınar Evleri’nin o devirde temeli atıldı. Bilhassa inşaatın başlamasıyla birlikte, tekrar ne yazık ki, engellemeyle ilgili çalışmalar, siyasi saiklerle müdahaleler devam etti. Ve ne yazık ki, tam 6 ay burada inşaatlar durdurularak, aslında vaktimizden çalındı. Bugün sizlerin konutunu teslim ettiğimiz üzere, buranın büyük bir kısmını da teslim edebilirdik. Lakin bütün bunlara karşın ve bilhassa ekonomik zorluklara karşın, maliyetlerin neredeyse 1’e 3 arttığı bir ortamda, insanların ceplerini koruyarak, onları bilhassa bu artışlardan etkilenmemelerini sağlayarak bir süreç yönetildi. Bu şeffaf ve ahlaklı süreç sonucunda, işte bugüne gelindi” biçiminde konuştu. 

“İSTANBUL’DA LÜKS KONUT ÜRETMEYİ KENDİLERİNE İDEOLOJİ EDİNMİŞLERDİ”

Kendilerinden evvelki KİPTAŞ idaresinin çalışma alanlarını değiştirdiğini kaydeden İmamoğlu, “İnsanlara toplumsal konut üretmek yerine, insanlarımızın kentsel dönüşümle bir arada oturulmaması gereken meskenlerini dönüştürmek yerine, İstanbul’da lüks konut üretmeyi ne yazık ki kendilerine ideoloji edinmişlerdi. Emsal bir şeyi bugün TOKİ eliyle de yapıyorlar büyük oranda. Aslında baktığımızda, bu tıp kamu kuruluşları rant peşinde koşan değil, müteahhit üzere davranan değil, insanların gereksinimleri için garanti olan, inanç sunan, imkanlarını seferber ederek beşerlerine layık meskenler üreten bir kurum olmalıydı. İşte bizim tam da bu anlayışla, kontrat mühletinden 5 ay evvel, 6 ay evvel, hatta 1 yıl evvel teslim ettiğimiz konutlarımız var” dedi. Günümüzde, konutların erken ya da geç tesliminin vatandaşların iktisadına olumlu yahut olumsuz tesirlerinin olduğuna dikkat çeken İmamoğlu, “Bu ideolojiyi değiştirmek, bizim için değerli. Bugün sabit taksitle insanları mesken sahibi yapmanın da gururunu yaşıyoruz” diye konuştu. 

“SOSYAL KONUT ÜRETİYORSANIZ…”

“Sosyal konut üretiyorsanız, insanlarınıza sabit taksitle konut sunmalısınız” diyen İmamoğlu, şunları söyledi: 

“Bizim dar gelirli insanımıza hayaller kurdurarak, hayal bile edemeyecekleri mali yükün altına girmeleri değil, insanlara sabit taksitle konut sunabilmenin devasını bulmalılar. Neredeyse birtakım projelerinde yüzde yüz 120’lere yakın maliyetler üzerinden artırım yapma çabası içerisindeler. Bilhassa şunu söyleyeyim: Bilhassa İstanbul’un son 10 yılında -bunu bilhassa altını çizerek söyleyeceğim- kamu çıkarını ve milletin hakkını öncelemeyi unutan bir idare vardır. Kayıtlıdır, tescillidir. Açıkçası milletin hakkını öncelemeyi unuttukları için, 31 Mart’ta seçimi kaybettiler. Daha doğrusu 31 Mart’ta seçimi, bizim milletimiz kazandı. Olağan bunu anlamak istemediler, ‘Biz nasıl seçim kaybederiz? Bu mümkün değil’ dediler. Bu sefer milletimiz 23 Haziran’da, ‘Böyle anlamazsan, bu türlü anlatırız’ dediler. Daha güçlü anlattılar. Yani vatandaşımız dedi ki; ‘Sen çekil kardeşim kenara. Bak, öbürleri yönetsin, sen seyret’ dediler. Bunlar, seyretmemekte de ısrarlılar. Milletin kararıyla, bir avuç insanın yönettiği değil, şeffaf bir biçimde milletimizin bereketli parasını en ahlaklı halde yönetme kararlılığı içerisinde olan bir idareye karşı, her türlü hukuksuzluğu yapma konusunda da kararlılar. Ancak, gücümüzün farkında değiller. Zira söz ettiğim bir şey var: Seçimi Ekrem İmamoğlu kazanmadı ki be kardeşim, 16 milyon İstanbullu kazandı. Bunu anlamıyorlar.”

“MİLLETİN KARARINI BEĞENMİYORSAN…”

“Hep birlikte kazandığımızı, size hissettirmek istiyoruz” diyen İmamoğlu, “Böyle diyorum, ’16 milyon sana oy vermedi ki canım, işte yüzde 55’i verdi’ falan diyebilirler. Benim için, onların gözünden bakmamanın ismidir bu. Benim için, 16 milyon insan bir; oy versin, vermesin” formunda konuştu. “Milletin kararını beğenmiyorsan, sorunu vatandaşta değil, öbür yerlerde arayacaksın; 2 sefer 2, 4” diyen İmamoğlu, “Milletin kararına alerjisi olanlar, seçimi iptal ettirip, ‘İstanbul’un kaybettiğimde hüngür hüngür ağladım’ diyenler; tuhaf beşerler bunlar. Açıkçası ben de anlamakta zahmet çekiyorum. Dünya siyasetinde, hatta ülke siyasetinde hiç rastlamadığımız numuneler bunlar. Fakat 16 milyon insanın iradesini yok saymalarına, asla müsaade vermeyeceğiz. Milletimizle birlikte, dağ üzere karşılarında duracağız. Asla onların makus emellerinin gayesine ulaşmasına, fırsat vermeyeceğiz. Dağ üzere duracağız; zira, burada milletin iradesini gasp etmek isteyenler, yarın Türkiye’nin her noktasında, yeniden milletin iradesini gasp etmeye devam ederler. Bu millet, iradesinin tahakkümünü kendisinden diğerine vermemeye en son İstiklal Savaşı’nda karar verdi, hayatını verdi. Hepimizin meskenlerinde dedeleri, nineleri, şehitleri, gazileri var. Bu yoldan asla dönmezler. Bunu buradan duyuruyorum, bilsinler” tabirlerini kullandı. 

“HANİ ECDAT? HANİ ECDAT YADİGARI?

“Sorun; her muvaffakiyetin, her güzelliğin, her işin mimarının kendisi olduğunu düşünmeye başladıklarında başlıyor” diyen İmamoğlu, konuşmasını şu örnekle sürdürdü: 

“Beşiktaş’ta, Yıldız Parkı’nın orada, hala askeriyenin kullandığı Orhaniye Kışlası var. Tarihi bir kışladır. Kışlayı yaptıran, İkinci Abdülhamid Han’dır. Orhan Gazi’ye atfen yaptırıyor o periyotta kışlayı. Bütün padişahlar, hepimizindir. Osmanlı İmparatorluğu, hepimizindir. Fakat bugünün iktidarı, bilhassa Abdülhamit Han’ı yalnızca kendilerine ilişkin zannederler ve bu türlü davranırlar, ona çok hassas olduklarını tabir ederler. Fakat hassasiyet nereye kadar bunların defterinde biliyor musunuz? Rant kapısına kadar. Rantı gördüler mi, bütün hassasiyetler gidiyor. Ne yaptılar? Tarihi Orhaniye Kışlası’nın bulunduğu alanı, imara açtılar. Hem de Etraf Şehircilik Bakanlığı’nın kararıyla. Tescilli kültür varlığının olduğu alanda ne yapacaklar? Lüks konut yapacaklar. Pekala hani ecdat? Hani ecdat yadigarı? ‘Taksim Seyahat Parkı’nda kışlayı yapacağım’ diye milleti, ortalığı ayar kaldırdın. Can aldınız, can. Canlar gitti orada. Ufacık çocuklarımız öldü. Bunun altından nasıl kalkacaksınız? Gencecik insanları kaybettik. Abdülhamit’ten yadigar kışlada konut yapacaksınız! Onun için hakikaten milletimizin bir an evvel bu akıldan, bu zulümden kurtulması lazım.”

“YOLCUDUR ABBAS, BAĞLASAN DURMAZ”

İktidar kanadının geçmişte İstanbul’a yaptıkları ihanetleri itiraf ettiğini hatırlatan İmamoğlu, “Ama hala gözünüzü kupon topraklardan geri tutamıyorsunuz. Gözünüz doysun sizin. Vallahi gözünüz doysun sizin. Ayıptır. Lakin doymadığını da görüyorum. Bunlar üzücü haberler, lakin ben size müjdeli bir haber vereyim. Yapamayacaklar. Açıkçası; yolcudur Abbas, bağlasan durmaz” dedi. Türkiye’nin tapusunun 86 milyon insanına ilişkin olduğunun altını çizen İmamoğlu, “Onun için bu ortak konutumuzu güçlendirmeliyiz. Bilhassa bu meskeni ekonomik, idari, siyasi, hukuksal afetlerden korumak için kuvvetlendirmeliyiz. Her yöresiyle, her insanıyla, her etnik kökeniyle, her lisanıyla ortak meskenimiz. Eşitiz. Bu eşitliği koruyacağız. Lakin temelli bir dönüşüme muhtacız. İşte o dönüşüm süreci başladı, başlıyor. Açıkçası Meclis’iyle, bakanlıklarıyla, kamu kurumlarıyla, kuruluşlarıyla, yargısıyla, lokal idareleriyle; topyekun devletimizi, milletimizi güçlendireceğiz” diye konuştu. 

“UMUDUNUZU ASLA YİTİRMEYİN”

“Güçlü Türkiye’mizin hoş insanlarını, bazen umutsuz görüyorum ya da umutsuz cümleler ettiklerini duyuyorum, yaşıyorum” diyen İmamoğlu, konuşmasını “Size bir şey söyleyeyim: Umudunuzu asla yitirmeyin. Hatta buradan ayrılırken, konutunuza giderken, umudunuz kat be kat artarak gidin. Yarın sabah kalktığınızda, daha umutlu ayağa kalkın. Unutmayın; bazen zorluklar yaşayabiliriz. Hoş şeyler, zorlukları aşarak yapılabiliyor. Zorlukları daima bir arada aşacağız. Tevfik Fikret’in hoş bir kelamı var: ‘Zafer, biraz da hasar ister’ der. Evet, hasarımız var. Ancak hasarı büyütmeden, bu bir avuç insanı göndereceğiz. Sizlere kelam veriyorum: Bir ‘Ekrem İmamoğlu sözü’ olarak da söyleyeyim. Burada sizlere tapularını teslim eden bir kardeşiniz, hemşeriniz, belediye lideriniz olarak diyorum ki; milletçe, daima birlikte bu ülkenin, o hoş dönüşüm başaracağız” kelamlarıyla tamamladı. 

KURT: “ÖNCEKİ KİPTAŞ İDARESİ ARAZİYİ SATIŞA ÇIKARDI”

KİPTAŞ Genel Müdürü Ali Kurt da konuşmasında, Eyüpsultan Yeşilpınar Evleri’nin yapılış sürecine dair ayrıntılar paylaştı. Kurt’un verdiği bilgilere nazaran; Mülkiyeti KİPTAŞ’a ilişkin olan 487 ada 12 parsel, çarpık yapılaşma ve dayanıksız yapı stoku nedeniyle, 2016 yılında Bakanlar Heyeti tarafından riskli alan ilan edildi. Arsa, evvelki KİPTAŞ idaresi tarafından 14 milyon 227 bin lira bedelle satışa çıkarıldı. 2019’da vazifeye gelen İmamoğlu başkanlığındaki yeni idare, satış kararını iptal ederek yerinde dönüşüm projesi için çalışmaya başladı. 2 Aralık 2019 tarihinde mahallede “Uzlaşma Ofisi” açıldı. Kontratlarda imza etabına geçildi. Mutabakat sağlanan vatandaşlar birer birer riskli yapılardan tahliye edildi. Taşınma ve kira yardımları yapılmaya başlandı. Gerçekçi ve somut bir tahlil ile uzlaşma süreçleri 18 ay içerisinde tamamlandı. Her bir hak sahibi ile uzlaşıldı. Kelam konusu bölgede zelzeleye güçlü meskenler yapan KİPTAŞ, hak sahiplerine tapularını da vererek, 50 yıllık mülkiyet sorununu çözmüş oldu. KİPTAŞ Eyüpsultan Yeşil Pınar Meskenleri ile tasarım odaklı, ağır yapılaşmadan uzak, toplumsal donatıları ve yeşil alanları ile bölgeye bedel katacak bir proje inşa edilecek. Yüzde 60’ı yeşil alandan oluşan, çocuk parkları ve toplanma alanları bulunan açık bir site tasarlanacak. Proje kapsamında kreş, kütüphane ve aile sıhhati merkezi yapılacak. Tüm alanlar, duvarların arkasında kalmayıp Eyüpsultan Yeşil Pınar Mahallesi’ndeki herkese açık olacak. 

İMAMOĞLU, ANAHTARLARI HAK SAHİPLERİNE TESLİM ETTİ

Konuşmaların akabinde İmamoğlu, hak sahiplerinden Hayrullah Türkoğlu ve Gülsün Kırma’ya anahtarlarını teslim etti. Anahtar teslim teörenine CHP milletvekilleri Turan Aydoğan, Özgür Karabat, Gökan Zeybek, Beylikdüzü Belediye Lideri Mehmet Murat Çalık, Sarıyer Belediye Lideri Şükrü Genç, İBB Meclis Küme Başkanvekilleri Doğan Subaşı (CHP) ve İbrahim Özkan (İYİ Parti) da katıldı. İmamoğlu ve beraberindeki heyet, hak sahibi ailelerle anı fotoğrafı çektirdi.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

hack forum hacker forumu warez forum gaziantep escort bayan gaziantep escort
escort izmit muğla escort hack forumbabilbet bahis forum bahis forumu fethiye escort casino siteleri deneme bonusu veren siteler bahis siteleri en güvenilir slot siteleri hack forum warez forum hack forum warez forum hack forum warez forum